خانه / دانلود / پاورپوینت “فرهنگ و تمدن ساسانیان” ۸۸ اسلاید

پاورپوینت “فرهنگ و تمدن ساسانیان” ۸۸ اسلاید

فرهنگ و تمدن ساسانیان

اوضاع اجتماعی

دین

اداره  کشور

خط ، ادبیات و آموزش

معماری

حجاری

هنر و صنعت

موسیقی

بازرگانی

 

وضعیت اجتماعی ساسانیان

nوضعیت روستائیان

(۱زندگی خوبی نداشتند.

(۲فشار مالیات بر دوش آنان بود.

(۳از ترقی و دست یابی به مشاغل بالای اجتماعی محروم بودند.

(۴با این حال شکایت چندانی نداشتند زیرا تبلیغات ساسانیان به آنان باوراند که خون آنان با خون اشراف زادگان و بزرگان متفاوت است یکی زاده شده است تا کشاورز باشد دیگری زاده شده است تا آقای او باشد.

nیکی از آثار دوره ساسانی طاق کسری است که بقایای دربار معروف خسرو اول و دوم در تیسفون می باشد . این طاق اکنون در کناردجله در نزدیکی بغداد در جایی به نام سلمان پاک قرار دارد . سقف آن به شکل بیضی زده شده و قسمتی از کاخ سفید است که انوشیروان در ۵۵۰ میلادی بناکرده بود و قالی زربافت معروف بهارستان، فرش این تالار بوده است . دهنه طاق به بیست و پنج متر و ارتفاع آن به بیست و نه متر می رسد . این اثر شگرف را بعضی از زمان شاپور اول نیز دانسته اند .

uكهن‌ترين‌ بناي‌ دوره‌ اسلامي‌ كه‌ تاكنون‌ شالوده‌ ساساني‌ خود را حفظ‌ كرده‌ مسجدتاريخانه‌ (خانه‌ خدا) دامغان‌ است‌. ساختمان‌ مسجد به‌ قرن‌ دوم‌ ه.ق‌ تعلق‌ دارد. اهميت‌ اين‌ بنا بخاطر امتزاج‌سبك‌ عربي‌ ـ اسلامي‌ و اسلوب‌ و معماري‌ عهد ساساني‌ است‌.

uطرح‌ اصلي‌ ساختمان‌ مسجد به‌ سبك‌ حياط‌اندروني‌ است‌ كه‌ يك‌ صحن‌ بزرگ‌ تقريباً چهار گوش‌ را در بر گرفته‌ است‌ و در گرداگرد آن‌ رواق‌هايي‌ با تاق‌هاي‌ضربي‌ آجري‌ روي‌ پايه‌هاي‌ گرد و قطور وجود دارند.

  • از مظاهر دین مزدیسنی در ایران آتشکده هایی بود که در هر گوشه ای برپا داشته بودند . آتشدان در میان آتشکده جای داشت و پیوسته آتش مقدس در آن می سوخت . هر آتشکده هشت درگاه و چند اطاق هشت گوشه داشت . آتشدان در اطاق تاریکی بود که در وسط بنا ساخته بودند ، آتشکده از کندر و دیگر عطریات آکنده بود . محافظ آتشکده را هیربد می نامیدند ، در میان آتشکده های ایران سه مادر آتشکده بودند که طبقات مختلف مملکت آتشکده های شهرها …..

و…..

RIAL 122,000 – خرید

درباره ی mohsen

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *