خانه / دانلود / پاورپوینت”توکل”۳۳ اسلاید

پاورپوینت”توکل”۳۳ اسلاید

پاورپوینت”توکل

فهرست مطالب

تعریف توکل

توکل در آیات و روایات

درجات توکل

مذمت بی اعتمادی به خدا

چه کسی شایسته اعتماد است ؟

ملاک توکل بر خدا

خطر انحراف

حد توکل

آثار توکل

تحصیل توکل

اعتماد ابراهیم خلیل بر خدا

امام صادق ( علیه السلام ) :

من اعطی ثلاثاً لم یمنع ثلاثاً : من اُعطی  الدعاء اُعطی الاجابه و من اُعطی الشکر اُعطی الزیاده و من اُعطی التوکل اُعطی الکفایه.                                                          [ اصول کافی ، ج۲ ، ص۵۶۵]

پاورپوینت”توکل

اگر به کسی سه چیز عطا شد از سه چیز دیگر ممنوع نمی شود : کسی که توفیق دعا یافت ، اجابت دعا را دریافت می کند و جواب مثبت به او داده می شود ، کسی که توفیق شکرگذاری بهره ی او شد ، زیادی نعمت و افزونی کمال وجودی  نصیب او می گردد و کسی که توکل بر خدا به او داده شد ، کفایت امور به او عطا می شود .

اصل قوه القلب التوکل علی الله .                            [ غررالحکم ، ص ۱۹۷ ]

اصل قدرت روحی توکل بر خدا است .

®  برخی گمان می کنند جایی که اسباب و عوامل کار فراهم است نیازی به توکل نیست و تنها در جایی که اسباب فراهم نیست باید بر خدا توکل نمود.

®  این نظریه درواقع جداسازی استفاده از عوامل و اسباب توکل برخداست، برای نیل به اهداف . هرگاه رسیدن به هدف مشکل باشد نیازی به توکل نیست و هرگاه ممکن نباشد اسباب رها شود و فقط باید توکل کرد.

پاورپوینت”توکل

توکل و توسل در تمام فعل های آدمی حضور و ظهور دارند ، همان گونه که گلاب در برگ گل مفروش است .

انسان حتی در تهیه ی اسباب و ابزار و استفاده ازآن ها باید اهل توکل باشد که خداوند ” سبب ساز ” است و ممکن است بر اثر علل خاصی همان خدای سبب ساز ، ” سبب سوز ” هم شود.

مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاءَ كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتاً وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ.

﴿عنکبوت : ۴۱

پاورپوینت”توکل

مثل كساني كه غير از خدا را اولياي خود برگزيدند، مثل عنكبوت است كه خانه اي براي خود انتخاب كرده،در حالي كه سست ترين خانه ها ……

و……..

RIAL 90,000 – خرید

درباره ی mohsen

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *