خانه / دانلود / هنر در نخستین سالهای اسلام، ۲۵ ص

هنر در نخستین سالهای اسلام، ۲۵ ص

هنر در اسلام

هنر در نخستین سالهای اسلام

دوران عباسی

سوریه و مصر

مینیاتور سازی مکتب مملوکها ، خشکی خاص وحالتی چوبی داردوبا کارها ی   مقدم تر بین النهرین کاملاً قابل تمایز است. به جای آنکه پیکره ها تضویر افرادی زنده را نمایش دهند ، بیشتر عروسکی جلوه می دهد وحاصل کار قالباً تزئینی است تا تفسیرهای هنری. ولی ، رنگ آمیزی شاد و زنده و تخیلی ماتیس گونه در آنها برخی از نارسایی های طرحها را جبران می کند.

مهمترین کتابی که در سالهای نخستین فرمانروایی مملوکها ، در مصر وسوریه نسخهع برداری شده ، رساله معروف الجزیری به نام اوتوماتا است. اصل اینکتاب دیگر وجود ندارد ؛ ونسخه ها احتمالاً بسیار نزدیک به اصل است. سایر نسخه های مصور که مطعلق به فهرست قدیمی و در بین النهرین بسیار متداول است- «افسانه های بید پای» ، «مقامات حریری» و غیره است. به علاوه چند کتاب مصور دیگر که یکی از آنها اینکزیر عنوان «ضیافت طبیبان» (دعوات الطبیبه) در کتابخانه آمبروسیان میلان جای دارد.

هنر در اسلام

آغاز مکتب مملوک را دونسخه از «مقامات حریری» متعلق به موزه بریتانیا نمایش می دهد. دو انسان سرگرم گفت و گو را در اتاقی با پرده های جمع شده نشان می دهد که بی نهایت واقعی است. رنگها شفاف ومتضاد ولی چهره ها از آنهایی که در کارهای بین النهرین توصیف شده بی حالت تر است. رنگ آمیزی همان است که در صحنه های سه انسان نشسته در خیمه دیده می شود.وضع پرده ها بر طبق سنتی که بیزانس ، از ابتدای دوران مسیحیت مرسوم بوده است. صحنه دیگر همین گونه است ولی بیشتر بر مبنای سبکی است که در نسخه دستنویس با دلیان دیده می شود؛ وبعضی از تصاویر تقریباً به صورت تکه هایی از الگو نقش بسته است.

نسخه دست نویس انجیل سوری مکوزه بریتانیا درختها رامی توان قیاس کرد و رنگ آمیزی آن در برابر نوع آثار مملوک ها شفافیت کمتری دارد.از طرف دیگر نسخه ای از همین افسانه ها در کتابخانه ملی نگاهداری می شود که مینیاتورهای آن اساساً تزیینی تر است ، و آشکارا در گروه مملوک ها جای می گیرد.ولی نسخه ای از کتاب تصویر دار حیوانات ، به نام کتاب منافع الحیوان در کتابخانه آمیروسیان میلان موجود است ، که پیشرفت غایی ………

و…..

RIAL 80,000 – خرید

درباره ی mohsen

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *