خانه / دانلود / بهينه سازي سيستم هاي پردازش گفتار و پارامترهای موثر در استخراج ارقام دست‌نویس فارسی با استفاده از الگوريتم ژنتيك

بهينه سازي سيستم هاي پردازش گفتار و پارامترهای موثر در استخراج ارقام دست‌نویس فارسی با استفاده از الگوريتم ژنتيك

الگوريتم ژنتيك

بهينه سازي سيستم هاي پردازش گفتار وپارامترهای موثردر استخراج ارقام دست‌نویس فارسی با استفاده از الگوريتم ژنتيك ۸۳ ص

عنوان صفحه
مقدمه ۵
الگوريتم ژنتيك چيست؟ ۸
الگوريتم ژنتيك در دنياي كامپيوتر ۲۲
مفاهيم الگوريتم ژنتيكي ۲۶
اصول اساسي الگوريتم ژنتيك ۲۸
الگوريتم ژنتيكي ساده ۲۹
عملگرهاي انتخاب، برش و جهش ۳۱
كاربردهاي الگوريتم ژنتيك ۳۴
بررسي ساختارهاي متداول الگوريتم ژنتيك ۳۶
بهينه سازي سيستم هاي پردازش گفتار ۴۹
بهینه‌سازی پارامترهای موثردر استخراج ارقام دست‌نویس فارسی
۶۶
مراجع

الگوريتم ژنتيك

  • ژن و كروموزوم : ژن كوچكترين واحد سازنده GA‌ مي باشد. در حقيقت ژنها براي نمايش شكل كد شده پارامترها مي باشد. به رشته اي از ژنها ، كروموزوم مي گويند. براي مثال وقتي متغير x را به صورت باينري كد مي كنيم، هر “۰” يا “۱” يك ژن محسوب مي شود و به رشته اي از اين”۰″ و “۱”ها كه متغير x را مي سازند و در حقيقت شكل كد شده متغيرند، كروموزوم مي گوييم.
  • تابع معيار: تابع معيار تابعي است كه قرار است بهينه شود و وسيله لازم براي ارزيابي هر كروموزوم را فراهم مي آورد. تابع معيار به هر كروموزوم يك عدد نسبت مي دهد كه مقدار اين عدد ميزان خوب بودن يا مناسب بودن آن كروموزوم را نشان مي دهد. براي مثال وقتي مي خواهيم خطاي يك سيستم پيوسته به پاسخ پله را كمينه كنيم تابع معيار هاي زير مناسب مي باشند :

 و   كه e(t)مقدار خطا در هر لحظه مي باشد.

  • جمعيت و نسل : جمعيت تعداد نقاطي از فضاي جستجو است كه GA با آنها به سمت جواب بهينه مي رود. براي اين كار عملگرهاي مختلفي بر روي جمعيت اعمال مي شوند و جمعيتي به وجود مي آيد كه جايگزين جمعيت قبل مي شود و با اعمال دوباره عملگرها اين روند ادامه مي يابد. اين تكرارها نسلهاي GA را بوجود مي آورند.
  • والدين و فرزندان : در هر نسل افراد جمعيت به صورت جفت جفت و بر اساس احتمالي متناسب با تابع معيارشان انتخاب شده تا عملگرها بر روي آنها اعمال شود. به اين جفت ها “والدين” گفته مي شود. پس از انجام عملگرها بر روي والدين ، يك جفت موجود توليد مي شود كه “فرزندان” آنها مي باشند.

اصول اساسی الگوریتم ژنتیک

RIAL 120,000 – خرید

درباره ی mohsen

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *