خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مبانی نظری / مبانی نظری صميميت زناشويي ، مؤلفه هاي صميميت

مبانی نظری صميميت زناشويي ، مؤلفه هاي صميميت

مبانی نظری صميميت زناشويي ، مؤلفه هاي صميميت

مبانی-نظری-صميميت-زناشويي--مؤلفه-هاي-صميميتمبانی نظری صميميت زناشويي ، مؤلفه هاي صميميت
دارای ۷۸ صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

صميميت زناشويي
۲-۲-۱ صميميت چيست؟
صميميت تصور مي¬شود که نيازي اساسي براي انسان است. آن صرفاً چيزي نيست که شخص احتياج داشته و آرزو کند، يا بخواهد که داشته باشد. آن يک نياز واقعي است که ريشه¬هاي دروني داشت و از نياز اساسي براي دلبستگي نشأت مي¬گيرد. اختلال جدي در پيوند دلبستگي مادر- کودک يا شکست دلبستگي در کودکي، به هر دليلي که باشد، داراي عواقب وخيمي براي رشد صميميت صحيح در سالهاي بعدي است (انيس‌ورث و همكاران ، ۱۹۷۸؛ بالبي  1988، ۱۹۸۰، ۱۹۷۹، ۱۹۷۳، ۱۹۶۹؛ برازلتن و گرامر ،۱۹۹۰؛ دوان و دياموند ، ۱۹۹۴؛ هرنر ، ۱۹۸۴؛ مگ¬کابي و مسترز ، ۱۹۷۰).
 نياز براي صميميت مي¬تواند به عنوان نيازي از نظر رشد بسيار پخته¬تر، تمايز يافته¬تر و ظهور و بروز پيشرفته نياز زيستي همگاني براي نزديک بودن جسماني، ارتباط و تماس با موجود انساني ديگر، تصور شود. به هر حال قوت کلي اين نياز براي برقراري پيوند با انسان¬ها براي هر فردي متفاوت است و همچنين قوت اين نه مؤلفه اين نياز بسيار عمومي از شخص به شخص ديگر تفاوت مي¬کند (باگاروزي، ترجمه رضا‌زاده، پورنقاش تهراني، ۱۳۸۶).
رابطه¬ها فرآيند خود- آشکاري هستند. ولي ما اغلب در رابطه¬ها، وقت و انرژي خود را صرف پنهان کردن خود واقعي¬مان از يکديگر مي¬کنيم و اين جايي است که ما با بالاترين معما، که مبارزه براي کسب صميميت را دربردارد، روبرو مي¬شويم. کل تجربه انساني، تمنايي است براي فراهم کردن همگاني ميان نبردهاي مخالف، و درخواست ما براي صميميت از اين مقوله جدا نيست.
ما در آرزوي صميميت هستيم ولي از آن اجتناب مي¬کنيم. به شدت به آن نياز داريم، ولي از آن فرار مي¬کنيم. در سطحي عميق، احساس مي¬کنيم نياز شديد به صميميت داريم، ولي از کسب و رسيدن به آن هراس داريم. ما از صميميت دوري مي¬کنيم، چون داشتن صميميت مستلزم آشکار ساختن رموز دروني ما است. صميمي بودن، به معني سهيم کردن انساني شکننده و ناکامل در اسرار قلبي، ذهني و روحي خودمان است. صميميت ايجاد مي¬کند ما به ديگري اجازه دهيم همه چيزهايي که ما را تکان مي¬دهد، به ما الهام مي¬بخشد، به جلو مي¬راند، ما را رنج مي¬دهد؛ آنچه ما در قلب آن هستيم و آنچه از آن فرار مي¬کنيم را کشف کند و به دشمنان خود مخرب دروني ما و همه روياهاي نامعقول و شگرفي که در قلبمان داريم پي ببرد (كلي، ترجمه تمدن، ۱۳۸۷).
۲-۲-۲ مؤلفه هاي صميميت
بر طبق نظريه‌ي باگاروزي صميميت واقعي فرآيندي تعاملي است که شامل مولفه¬هايي است که به يکديگر ارتباط دارند.
۱-    صميميت احساسي (Emotional)
2-    صميميت روانشناختي (Psychological)
3-    صميميت فکري (Intellectual)
4-    صميميت جنسي (sexual)
5-    صميميت جسماني (غيرجنسي) (physieal)
6-    صميميت معنوي (Spiritual)
7-    صميميت زيباشناختي (هنري) (Aesthetic)
8-     صميميت اجتماعي و تفريحي (Social & Recreational)
9-     صميميت زماني (temporal)
2-2-2-1 صميميت احساسي
صميميت احساسي عبارت است از نياز براي ارتباط و در ميان گذاشتن تمامي اساسات فرد اعم از مثبت (مانند رضايت خاطر، شادي، شعف، خوشحالي، هيجان) و منفي (مانند غمگيني، غم، محروميت، ترس، خشم، گناه، شرم، تنهايي، دلتنگي، خستگي، افسردگي).

دانلود فایل

درباره ی mohsen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *